krogul na śmieciach . garbage dump part one

english version soon

Guatemala miała być moim lekarstwem na brak życia poza pracą. Znalazłam sobie wolontariat  w Guatemala City i powiedziałam kumplowi, ale też szefowi  – Remikowi, że zamierzam popracować na wysypisku śmieci.

Obśmiał mnie trochę, mówiąc, że na bank tego nie zrobię. I dzięki Bogu. Nie ma chyba lepszej motywacji dla mnie niż powiedzieć mi, że czegoś nie mogę, bądź nie zrobię. Allelujah, uderzyłam w przycisk KUP TERAZ na stronie linii lotniczej. I to z pełnym impetem ! Sekundę później byłam przerażona. Mleko się rozlało – bilet miałam, pozostało wynająć chatę. Camino Seguro – organizacja dla której miałam pracować wysłała mi listę rekomendowanych miejsc do zamieszkania – były przeróżne – od tzw homestay z rodzinami do samodzielnych pokoi w pięknej willi. Stchórzyłam bardzo wybierając jednak ten fajny dom;  wysypisko śmieci i pobyt u gwatemalskiej rodziny to chyba jednak za dużo jak dla mnie na początek  –  zwłaszcza, że nie mówiłam po hiszpańsku ni w ząb.

Lotnisko w Guate City wypełnione było dużymi paniami w strojach ludowych. Część z nich miała koszyki wypełnione kurami, inne jajami i jeszcze jakimiś tam wszelakiego rodzaju dobrami. No dobra. Nie bardzo wiedziałam co ja tu robie, ale witajcie moje nowe dwa miesiące. Chciałam pożyć, to mam.

Z lotniska odebrał mnie miły pan i zawiózł piękną drogą pod sam dom w Antigua. Camino Seguro nie rekomendowało mieszkania w stolicy, bo niebezpieczna. Ale jak bardzo rzeczywiście była, dowiedziałam sie parę lat później czytając książke “Sztuka politycznego mordestwa czyli kto zabił biskupa”. Polecam. Literatura faktu jak kryminał.

Mój towarzysz – ten wiozący mnie do mojego nowego domu –  nie mówił po angielsku, a chciał pogadać wiec właściwie od pierwszych chwil zaczęłam naukę hiszpańskiego. Przez całe prawie 40 km dzielące Guatemala City od Antigua wbijał mi do głowy hiszpańskie słowa. Z pewnym skutkiem jak się potem okazało. Na koniec wysadził mnie dokladnie naprzeciwko Fernando’s Kaffee (miejsce bardzo ważne dla mojej jezykowej edukacji jak się okazało poźniej) pod żółtym murem mojego domu. Zapukałam, zaczekowałam w małym pokoiku na parterze i weszłam po schodach. Na środku olbrzymiego tarasu otoczonego pokoikami podobnymi do mojego rosło wielkie piękne drzewo limonkowe, pod nim stała huśtawka, a nad całym tarasem i nie tylko … nad całą Antiguą górował wulkan. “Hm” pomyślałam  “nie jest źle jak na początek życia bez telewizji”

“Hello” usłyszałam za plecami parę głosów. Odwróciłam się i totalnie absolutnie szczerze zobaczyłam czterech najpiękniejszych mężczyzn na planecie ziemia. Jakby ktoś ich scastingował  i kazał zagrać w tym moim filmie o nowej mnie.

“Hi” odparłam “Skąd jesteście? “Z Norwegii. Wyglada na to że razem mieszkamy. Bo my tu pod piątką”

“Aha” przełknełam ślinę. Mam huśtawkę pod drzewem limonkowym z której oglądam wulkan i norweski boysband za sąsiadów. Wydaje mi się, że to odzyskiwanie życia może być całkiem spoko.

TRUE STORY that is. ale to nie koniec, potem już było trochę trudniej. cdn.